SIEĆ RODM

„Z Polski na Białoruś czyli 10 lat TV Biełsat”

2018-01-23

Rozpoczynamy cykl „Świat z innej beczki”

 

Opowieści o wielkiej geopolityce, konfliktach zbrojnych, wyzwaniach współczesności a przede wszystkim o życiu w zapomnianych zakątkach naszego globu. „Świat z innej beczki” to towarzyszący Festiwalowi Mediatravel nowy cykl otwartych debat i spotkań autorskich ze znanymi reporterami, publicystami, ekspertami. Od Międzymorza i państw nieuznawanych, przez Bliski Wschód, aż po Afrykę i Azję naszymi gośćmi będą ludzie, których pasją jest tworzenie opowieści o otaczającym nas świecie. Ludzie, którzy próbują dotknąć i zrozumieć świat. Agnieszka Romaszewska-Guzy, Bartek Sabela, Witold Repetowicz, Andrzej Meller, dr Nicolas Levi i wielu innych.

W czasie naszych następnych spotkań przyjrzymy się m.in. zazwyczaj niełatwym relacjom Polski z Litwą, wizerunkowi Ukraińców w Polsce, magii sportu w cieniu wielkiego „imperium” ZSRR, ale i sprawom dalekim od granic Polski – sytuacji Kurdów na Bliskim Wschodzie, zróżnicowanej etnicznie i religijnie mozaice Chin czy zagrożeniom płynącym ze strony Korei Północnej.

Termin: styczeń – grudzień 2018 r.

Miejsce: Pub „Z innej beczki”, ul. Moniuszki 6, Łódź

Współorganizatorzy: Festiwal „Mediatravel” (http://www.mediatravel.pl), portal Obserwator Międzynarodowy (http://obserwatormiedzynarodowy.pl/).

 

 

24. stycznia 2018 r. godz. 18.30

„Z Polski na Białoruś czyli 10 lat TV Biełsat” spotkanie z dyrektorką TV Biełsat Agnieszką Romaszewską-Guzy i Aleksym Dzikawickim

Od 10 lat Białorusini mogą oglądać nadawanej z Polski Telewizji Biełsat. Jedyną niezależną  telewizję w języku… białoruskim. Dla tysięcy białoruskich patriotów polska stacja jest oknem na wolny świat w kraju całkowicie kontrolowanym przez Aleksandra Łukaszenkę. Rok temu dalsze funkcjonowanie Telewizji Biełsat stanęło pod znakiem zapytania, a wraz z nią dorobek całej dekady żmudnej pracy polskich i białoruskich dziennikarzy i ich współpracowników. Pod koniec grudnia Wielka Brytania zadeklarowała wsparcie dla polskiej stacji a dyrektor Biełsatu Agnieszka Romaszewska-Guzy mówiła:

„Sytuacja geopolityczna pozostała bez zmian. Rosja jest nadal nieprzyjaznym sąsiadem i Wielka Brytania ma tę świadomość. Tymczasem na scenie walki z rosyjską dezinformacją nie ma w Europie zbyt wielu graczy. Wolny świat jest bezradny i nie ma możliwości temu przeciwdziałać nawet na własnym terytorium, a co dopiero na terytorium umownego przeciwnika. 35 lat minęło od czasów solidarnościowego Posłania do Narodów Europy Wschodniej. Zapomniano o możliwości użycia broni ideowej. Biełsat jest tu wyjątkowym zjawiskiem. Nie jesteśmy bowiem jakąś operacją służb specjalnych, a inicjatywą prawdziwie obywatelską. I takie inicjatywy obywatelskie wsparte przez państwo mogą odgrywać ogromną rolę na terytorium b. ZSRR. O tym jednak zapomniano. Skupiając się na grze interesów i mocarstw, zapomniano o ważnym graczu, jakim jest społeczeństwo.”

Jak wygląda bilans ostatnich 10 lat? Czy Biełsat przetrwa? O tym wszystkim porozmawiamy z:

Agnieszka Romaszewska-Guzy – polska dziennikarka prasowa i telewizyjna oraz pomysłodawczyni i dyrektorka Telewizji Biełsat  – pierwszej i jak dotąd jedynej, niezależnej telewizji nadającej na Białorusi.

Aleksy Dzikawicki – kierownik redakcji programów informacyjnych Telewizji Biełsat; z niezależnym dziennikarstwem jest związany od połowy lat 90. Pisał do popularnych białoruskich niezależnych tytułów. Od 1997 roku pracował w Radiu Svaboda najpierw jako korespondent w obwodzie brzeskim, później w Polsce.

zobacz także:

Lista aktualności

Prześlij komentarz
Lista komentarzy