SIEĆ RODM

Japonia - mocarstwo na rozdrożu

2018-02-08

Po wojennej klęsce i tragedii, której symbolem były ataki atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, Japonia weszła w erę gospodarczego rozkwitu, stając się synonimem nowoczesności. Trzecia gospodarka świata doświadcza jednak wielu problemów, które dotykają tamtejsze społeczeństwo. Problem wykluczenia czy śmierci z przepracowania to tylko niektóre z chorób, które trapią współczesną Japonię. 

Coraz większe wyzwanie dla międzynarodowej pozycji rządu w Tokio stanowi rosnące znaczenie Chińskiej Republiki Ludowej, a spory terytorialne i zaszłości historyczne tworzą istotną barierę w relacjach dwustronnych. Wzrost militarnego znaczenia Chin oraz niepokój wynikający z niestabilnej sytuacji na Półwyspie Koreańskim sprawia, że wracają pomysły zwiększenia potencjału Japońskich Sił Samoobrony, mimo zapisu w konstytucji o rezygnacji z posiadania armii i wyrzeczeniu się wojny. 

Japońskie wyspy to również jedno z miejsc najbardziej narażonych na katastrofy naturalne. Trzęsienia ziemi czy tsunami, wywołujące często ogromne straty, stanowią prawdziwe utrapienie dla Japończyków. Mimo, że władze mają świadomość zagrożeń to nie udało się jednak uniknąć będącej następstwem tsunami katastrofy, jaką była awaria elektrowni atomowej w Fukushimie w 2011 roku.

O tym, jak Japończycy poradzili sobie z następstwami tej tragedii, jak dużym zagrożeniem są rosnące w siłę Chiny, i jakie problemy trapią współczesną Japonię opowie:

dr Marcin Socha, adiunkt w Zakładzie Azji Wschodniej WSMiP UŁ i koordynator w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej w Łodzi

Spotkanie poprowadzą:
Oliwia Kacprzak, przewodnicząca SKN Azji Wschodniej i Pacyfiku UŁ 
Konrad Jęcek, podróżnik, fotograf oraz autor bloga GUN for HIRE.

Do zobaczenia jak zwykle w pubie Z Innej Beczki!!!

zobacz także:

Lista aktualności

Prześlij komentarz
Lista komentarzy